niedziela, 6 maja 2012

Z cyklu sylwetki słynnych pisarzy fantasy: Cz.1 George R.R. Martin

Z dniem dzisiejszym pragnę zapoczątkować cykl wpisów z serii "Sylwetki słynnych pisarzy fantasy". Akcja będzie miała na celu prezentację biografii oraz wszelkich ciekawostek z życia Waszych ulubionych autorów.George R.R. Martin - właściwie George Raymond Richard Martin, ur. 20 września 1948 r. jest amerykańskim pisarzem ale również scenarzystą fantasy, horror, i science-fiction. Najbardziej zasłynął z epickiej powieści fantasy "Cykl Pieśni Ognia i Lodu", która stała się ostatnio jednym z największych bestsellerów tego gatunku. Oprócz w/w cyklu napisał liczną liczbę opowiadań fantasy które zostały bardzo pozytywnie odebrane przez czytelników. Warto wspomnieć iż telewizja HBO na podstawie Cyklu Pieśni Ognia i Lodu stworzyła swoją superprodukcję - Gra o Tron, która cieszy się ogromną oglądalnością (w tej chwili serial Gra o Tron zajmuje pierwsze miejsce w rankingach oceny znanych i cenionych portali filmowych, m.in filmweb.pl). W 2011 r. George R.R. Martin został okrzyknięty przez magazyn "Time" jednym z najbardziej wpływowych pisarzy na świecie!


Młody George chodząc do szkoły średniej przejawiał zainteresowanie superbohaterami serii komiksowej Marvel. Uwielbiał czytać komiksy, w sumie zebrał ich rzekomo około 1960! Korespondował z redakcją, dzięki czemu zyskał inspiracje i poczuł w sobie potrzebę pisania. W 1965 r. G.R.R.M. otrzymał nagrodę Alley za swoje opowiadanie "Powerman vs. The Blue Barrier", była to pierwsza z wielu nagród które otrzymał. Gdy wybuchła wojna w Wietnamie, był jej wyraźnym przeciwnikiem, przez 2 lata pracował jako wolontariusz VISTA. W 1971 r. ukończył studia dziennikarskie z wyróżnieniem na Northwestern University.

Krótkie opowiadania science-fiction Martin zaczął pisać we wczesnych latach 70tych. Jego pierwsze opowiadanie uzyskało nominację do nagrody Hugo oraz nagrody Nebula.

W 1976 r. na MidAmeriCon w Kansas City podczas 34tej Światowej Konferencji Science-Ficition, Martin i jego przyjaciel, a zarówno edytor tekstowy, Gardner Dozois wymyślił i zorganizował pierwsze "Hugo Losers Party" imprezę dedykowaną dla wszystkich byłych laureatów nagrody Hugo oraz ich rodzin i przyjaciół. Impreza zawsze miała miejsce wieczorem po rozdaniu nagród Hugo. George został nominowany do dwóch nagród Hugo, ale ostatecznie stracił je na rzecz noweli "...and Seven Times Never Kill Man" oraz "The Storms of Windhaven" napisanych wspólnie z Lisą Tuttle.

Pomimo tego,iż George R.R. Martin znany jest przede wszystkim z opowiadań fantasy czy horror, napisał co najmniej jeden utwór o tematyce polityczno-militarnej fantastyki. Opowiadanie "Night of the Vampyres" w wolnym tłumaczeniu "Noc z wampirami" zostało umieszczone w antologii Harrego Turtledove i okrzyknięte najlepszym militarnym science fiction XX wieku.

W latach 80tych Martin zaczął również pisać dla telewizji, kontynuując swoją karierę jako redaktor serii książkowych. Pracował w Hollywood przy takich produkcjach jak "Strefa mroku" czy "Piękna i bestia". Jako redaktor książkowy nadzorował prace nad cyklem "Wild Cards".

W 1987 r. nowela Georga pt "Nigtflyers" doczekała się adaptacji filmowej o tym samym tytule.

George R.R. Martin był również wykładowcą wydziału dziennikarstwa i zarządcą turniejów szachowych. W wolnych chwilach lubi zbierać miniaturki o tematyce średniowiecza, czytać oraz zbierać książki science-fiction i fantasy, horror oraz dbać o swoją kolekcję komiksów w której ma takie rarytasy jak pierwsze numery "Spider-Mana" czy też "Fantastycznej czwórki".

15 lutego 2011 r. ożenił się ze swoją kochanką Parris McBride. Ceremonia ślubna odbyła się w Santa Fe w Nowym Meksyku. Co ciekawe para zamówiła obrączki w stylu celtyckim, które zostały wykonane przez lokalnych jubilerów.

W 1991 r. Martin wrócił do pisania powieści i stworzył "coś" co stało się początkiem epickiego cyklu Pieśni Ognia i Lodu. Podobno zainspirowały go do tego takie dzieła jak: Wars of the Roses czy Ivanhoe. Pierwszy tom, czyli "Gra o Tron" został opublikowany w 1996 roku. George R.R. Martin przewidział łącznie przynajmniej 7 tomów. Aktualnie w 2011 r. najnowszy 5 tom pt. "Taniec ze Smokami" stał się jednym z największych bestsellerów ogólnoświatowych, zajmując pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Times'a. Cykl Pieśni Lodu i Ognia zyskał uznanie krytyków i milionów czytelników na całym świecie. Wielu ludzi nadaje Georgowi R.R. Martinowi miano "Tolkiena XXI wieku".

Mam nadzieję że spodobał Wam się pierwszy artykuł z serii "Sylwetki słynnych pisarzy fantasy". Zapraszam do komentowania i subskrybowania! :)

Kopiowanie i udostępnianie powyższego tekstu bez mojej zgody i wiedzy ZABRONIONE!Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza